Skellefteås Olympier

1932 Lake Placid, USA, VINTER OS


Axel Wikström Född: 29 september 1907 Död: 16 juni 1976
S
kidor, längd
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort:
Placering: Silver 18km
Övriga meriter: Se 1936

1936 Garmisch-Partenkirchen, Tyskland VINTER OS

Axel Wikström Född: 29 september 1907 Död: 16 juni 1976
S
kidor, längd
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort:
Placering: Silver 50 km
Övriga meriter: Silver 18 km OS 1932.
Förste utlänning som lyckats vinna 5-milen i Lahtis, 1935
1936 svensk lagmästare för Skellefteå AIK på 30 km i Luleå.
Stor grabb nr 9.
1952 Helsingfors, Finland. Sommar OS


Rolf Olander
Född: 13 september 1934
Simning, Frisim
Förening: Skellefteå SK
Bostadsort: Örebro
Placering: (4:a 4x200m frisim (endast försök)
Övriga meriter:



Doris Hedberg (Asplund) Född: 18 februari 1936
Gymnastik
Förening: Skellefteå GF
Bostadsort: Stockholm
Placering: 1952 Silver Gruppgymnastik med handredskap;
Övriga meriter: Se 1956



Gösta Brännström Född: 6 oktober 1926. Död: 7 mars 1997.
Friidrott Gren: Löpning 400m och 4x400m
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort:
Placering: Opl. 400m (försök) (50,1) Opl. 4x400m (försök) (3.13,4)
Övriga meriter:
EM Brons i Stafett 1950
SM Guld 400 m. 1951, 1953 och 1956
Svenskt Rekord på 400 m 1953 (47,4)
Stor grabb nr 155

1952 Oslo, Norge. Vinter OS


Eivor Alm (Astergren)
Född: 29 juni 1924
Skidor, längd
Förening: IF Thor, Uppsala
Bostadsort: Skellefteå
Placering: 9:a 10km
Övriga meriter:



Enar Josefsson
Född: 6 september 1916
Skidor, längd
Förening: Sunnanå SK, Skellefteå
Bostadsort: Skellefteå
Placering: Brons 4x10km, 13:e 18km
Övriga meriter:

VM Silver 18 km 1950
VM Silver 50 km 1950
VM Guld Stafett 1950
SM Guld 30 km 1952. Lagtävlingen vinns av Skellefteå SK
SM Silver 50 km 1952
SM Silver 15 km 1952
Korad till Världens bäste skidlöpare 1950.



Göte Almqvist
Född: 25 juni 1921. Död: 21 december 1994
Ishockey
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort: Skellefteå
Placering: Brons
Övriga meriter:

Världsmästare i ishockey 1953
OS-brons 1952
VM-brons 1954

Stor grabb nr 46

1956 Melbourne, Australien, Sommar OS


Doris Hedberg (Asplund) Född: 18 februari 1936
Gymnastik
Förening: Skellefteå GF
Bostadsort: Stockholm
Placering: Silver Gruppgymnastik med handredskap.
8:a Allround lag
46:a Allround ind.
Övriga meriter: Se 1952

1956 Cortina d´Ampezzo, Italien, Vinter OS


Barbro Martinsson (Grahn) Född: 16 augusti 1935
Skidor, längd
Förening: Skellefteå SK 1960-68 Valbo AIF 1956
Bostadsort: Skellefteå, senare Timrå
Placering: 14:e 10km
Övriga meriter: Se 1968



Lennart "Lill-Järven" Larsson Född: 7 februari 1930
Skidor, längd.
Förening: SK Järven, Jörn
Bostadsort: Skellefteå
Resultat: Brons 4x10km, 8:a 15km, 8:a 30km
Övriga Meriter: Se 1960

1960 Squaw Valley, USA, Vinter OS


Anders "Akka" Andersson Född: 2 januari 1937
Ishockey
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort: Skellefteå
Placering: 5:a
Övriga meriter: Se 1964



Hans Svedberg Född: 6 september 1931
Ishockey
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort: Skellefteå
Placering: 5:a
Övriga meriter:
VM Guld 1957
VM Brons 1958
98 A- och en B-landskamper.
Guldpucken 1958.



Barbro Martinsson (Grahn) Född: 16 augusti 1935
Skidor, längd
Förening: Skellefteå SK 1960-68 Valbo AIF 1956
Bostadsort: Skellefteå, senare Timrå
Placering: 7:a 10km
Övriga meriter: Se 1968




Lennart "Lill-Järven" Larsson Född: 7 februari 1930
Skidor, längd.
Förening: SK Järven, Jörn
Bostadsort: Skellefteå
Resultat: 4:a 4x10km, 4:a 50km, 5:a 30km
Övriga Meriter: OS 1960
Brons 4x10km, 8:a 15km, 8:a 30km.
VM-guld i stafett 1958
Seger på 15 km i Svenska skidspelen i Nässjö 1955.
Fyra SM silver och SM fyra brons individuellt samt två SM silver och
ett SM brons i stafett för SK Järven.

1964 Innsbruck, Österrike, Vinter OS


Anders "Akka" Andersson Född: 2 januari 1937
Ishockey
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort: Skellefteå
Placering: Silver
Övriga meriter: Se 1960.

VM-brons, Tammerfors, Finland, 1965
VM-fyra, Genève och Lausanne, Schweiz 1961
OS-femma, Squaw Valley, USA, 1960
OS-silver, Innsbruck, Österrike 1964
Världsmästare, Colorado Springs, USA 1962
Världsmastare, Moskva, Sovjetunionen 1957
Guldpucken 1961 och1962
Stor grabb nr 54




Lennart "Klimpen" Häggroth Född: 2 mars 1940
Ishockey
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort: Skellefteå
Placering: Silver
Övriga meriter:
VM-guld 1962
VM-silver 1963
OS-silver 1964
EM-guld 1962
EM-silver 1963, 1964
Stor grabb nummer 64
Vald till VM:s bästa målvakt 1962


Barbro Martinsson (Grahn) Född: 16 augusti 1935
Skidor, längd
Förening: Skellefteå SK 1960-68 Valbo AIF 1956
Bostadsort: Skellefteå, senare Timrå
Placering: Silver 3x5 km, 7:a 5 km, 11:a 10 km
Övriga meriter: Se 1968

1968 Mexico City, Mexico, Sommar OS


Peter Feil Född: 25 mars 1947
Simning Gren: Fjärilsim
Förening: Eskilstuna SS
Bostadsort: Skellefteå
Placering: 5:a 200m fjärilsim (2.10.9) 36:a 100 m fjärilsim (1.02,3)
Övriga meriter:




Kenneth Lundmark, Född: 25 mars 1946
Friidrott: Gren: Höjdhopp

Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort: Salt Lake City, USA

Placering: Opl. Höjdhopp (2.06)
Övriga meriter: VK-guldet 1969

EM-brons inomhus 1968
2 SM GuldUtomhus 2 SM Guld Inomhus
1968 Stor grabb nummer 248
Han blev även brittisk mästare i höjdhopp



Lennart Hedmark, Född: 18 maj 1944
Friidrott: Gren: Tiokamp
Förening: Skellefteå AIK 1968, Hässelby SK, IF Göta Karlstad 1972-76
Bostadsort:
Skellefteå, senare Skattkärr
Placering: 11:a Tiokamp (7.481)
Övriga meriter: Se 1976.
1968 Grenoble, Frankrike, Vinter OS


Barbro Martinsson (Grahn) Född: 16 augusti 1935
Skidor, längd
Förening: Skellefteå SK 1960-68 Valbo AIF 1956
Bostadsort: Skellefteå, senare Timrå
Placering: Silver 3x5 km, 4:a 5 km, 4:a 10 km
Övriga meriter: Se 1956, 1960, 1964. VK Guldet 1961,
SM guld 5 km 1961
SM guld 5 km 1966
SM guld 10 km 1968
SM guld 10 km 1965
SM guld stafett 1958 Skellefteå SK (Eivor Alstergren, Gunilla Jonsson, Barbro Martinsson)
SM guld stafett1965 Skellefteå SK (Christian Barrebo, Ingrid Martinsson, Barbro Martinsson)
SM guld stafett 1968 Skellefteå SK (Toini Gustafsson, Ingrid Martinsson, Barbro Martinsson)
Seger på 10 kilometer vid Holmenkollen 1964.
VM Brons 1966
Två medaljer på 3 x 5 kilometer vid VM 1962
1964 Årets idrottskvinna tillsammans med Toini Gustafsson.



Toini Gustafsson (Rönnlund) Född: 17 januari 1938
S
kidor, längd
Förening: Skellefteå SK (1968) IFK Likenäs (1964)
Bostadsort: Umeå
Resultat: Guld 5 km, Guld 10 km, Silver stafett.
Övriga meriter: OS 1964 2:a 3x5km, 6:a 5km,
8:a 10km för IFK Likenäs.
Stafett-silver VM 1962 och OS 1964,
Stafett-brons VM 1966
11 individuella SM 1962-68.
Segrar i Holmenkollen 1960, 1967 och 1968,
Stor grabb 45.
1964 Årets idrottskvinna tillsammans med Barbro Martinsson

1972 München, Tyskland, Sommar OS


Lennart Hedmark, Född: 18 maj 1944
Friidrott: Gren: Tiokamp
Förening: Skellefteå AIK 1968, Hässelby SK, IF Göta Karlstad 1972-76
Bostadsort:
Skattkärr
Placering: Utg. Tiokamp (endast tre grenar)
Övriga meriter: Se 1976

1976 Montreal, Kanada, Sommar OS


L
ennart Hedmark, Född: 18 maj 1944
Friidrott: Gren: Tiokamp
Förening: Skellefteå AIK 1968 IF, Hässelby SK, Göta Karlstad 1972-76
Bostadsort:
Skattkärr
Placering: 8:a Tiokamp (7.974)
Övriga meriter: VK-guldet 1967. SE 1968 och 1972
EM Silver 1971
SM Guld 1970, 1971, 1972 i Tiokamp
SM Guld 1971, 1972, 1973

1984 Sarajevo Bosnien och Hercegovina Vinter OS


Göran Lindblom Född: 4 mars 1956
Ishockey
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort: Skellefteå
Placering: Brons
Övriga meriter:
VM Silver 1981
SM Guld 1978
157 Landskamper, 105 i A-, 8 i B- och 44 i J-landslaget
Flest assists i Elitserien 1979
Flest poäng av back i Elitserien 1978, 1979, 1981
Stora Grabbars Märke 113



Thomas Åhlén Född: 8 mars 1959
Ishockey
Förening: Skellefteå AIK
Bostadsort: Skellefteå
Placering: Brons
Övriga meriter:
39 Landskamper.
Brons i Canada Cup 1984

1984 Los Angeles, USA


Marianne Berglund, Född: 23 juli 1963
Cykel: Gren: Linjelopp
Förening: Skellefteå AIK (1988) Örebrocyklisterna (1984)
Bostadsort: Skellefteå senare USA
Placering: 25:a Linjelopp
Övriga meriter: Se 1988

1988 Seoul, Korea, Sommar OS


Marianne Berglund, Född: 23 juli 1963
Cykel: Gren: Linjelopp
Förening: Skellefteå AIK (1988) Örebrocyklisterna (1984)
Bostadsort: Skellefteå senare USA
Placering: 44:a Linjelopp
Övriga meriter: Se 1984 VK-guldet 1979

VM Guld i landsvägslopp i Alternheim i Schweiz 1983
Serger i Tour of Texas
1979 SM Guld linjelopp 60 km
1987 SM Guld linjelopp 60 km
1991 SM Guld linjelopp 60 km
1992 SM Guld Lagtempo 30 km (Marianne Berglund, Gunilla Johansson, Annica Jonsson)
Stor grabb nr 70.

1994 Lillehammer, Norge, Vinter OS


Marie Lindgren Född: 26 mars, 1970 Burträsk.
Freestyle-hopp
Förening: Umeå-Holmsunds SK
Bostadsort: Nacka
Resultat: Silver
Övriga meriter: Redan 1992 tog hon silver men då var freestyle inte en officiellt OS-gren.



Liselotte Johansson Född: 21 juli 1970 Burträsk
Freestyle-hopp
Förening: Umeå-Holmsunds SK

Bostadsort: Terrebone, Kanada
Resultat: 14:e
Övriga meriter: Se 2002.

1996 Atlanta, USA, Sommar OS


Annelie Nilsson Född: 14 juni 1971
Fotboll

Förening: Sunnanå SK, Skellefteå
Bostadsort: Skellefteå
Placering: 6:a
Övriga meriter:



Anna Pohjanen Född: 25 januari 1974
Fotboll

Förening: Sunnanå SK, Älvsjö AIK
Bostadsort: Skellefteå
Placering: 6:a
Övriga meriter:
SM-Guld 1998, 1999.
51 Landskamper

1998 Nagano, Japan, Vinter OS


Mats Lindgren Född:1 oktober 1974
Ishockey
Förening: Skellefteå AIK, Färjestad, Edmonton Oilers, NY Islanders, Vancouver Canucks.
Bostadsort: Skellefteå
Placering: 5:a
Övriga meriter: 387 matcher i NHL och gjorde 54 mål, 74 assist=128 poäng.
Årets rookie i Elitserien säsongen 1993/1994
J-VM silver 1993 och 1994
Assisterande tränare för Skellefteå AIK



Ingemar Backman Född:1 april 1976
Snowboard-halfpipe
Förening:
Bostadsort: Skellefteå
Placering: 22:a
Övriga meriter: 1996 världsrekord med en 8,5 meter hög "backside air" i en quarterpipe under tävlingen "King Of The Hill" i Riksgränsen



Malin Gustafsson Född: 24 januari 1980
Ishockey
Förening: Lövångers AIK / Veddinge HK
Bostadsort: Lövånger
Resultat:5:a
Övriga meriter:
Malin blev historisk genom att göra Sveriges första mål i olympiska sammanhang. Tyvärr förlorade laget alla matcher.



Liselotte Johansson Född: 21 juli 1970 Burträsk
Freestyle-hopp
Förening: Umeå-Holmsunds SK

Bostadsort: Terrebone, Kanada
Resultat: 18:e
Övriga meriter: Se 2002.

2000 Sydney Australien, Sommar OS


Hanna Marklund Född: 26 november 1977
Fotboll Umeå IK, Sunnanå SK
Placering: 6:a
Övriga meriter: Se 2004

2002 Salt Lake City, USA, VINTER OS


Liselotte Johansson Född: 21 juli 1970 Burträsk
Freestyle-hopp
Förening: Umeå-Holmsunds SK

Bostadsort: Terrebone, Kanada
Resultat: 21:a
Övriga meriter: VM 1991: 3:a. 1993: 21:a. 1995: 7:a. 1997: 7:a.
2001: 8:a.

2004 Aten, Grekland, Sommar OS


Hanna Marklund Född: 26 november 1977
Fotboll
Förening: Umeå IK, Sunnanå SK
Placering: 4:a
Övriga meriter:
2001: Silver EM
2003: Silver i VM, 1:a Champions League
2004: 1:a Champions League
2005: Diamantbollen
2006: VM Brons
2007: Årets back
Landskamper: 118


Uppgifterna och bilderna ovan kommer i huvudsak från Sveriges Olympiska Kommittés hemsida. Den hittar du i sin helhet HÄR!